Skip to content

411 Jersey AveFairview, NJ 07022

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block414
Lot44
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,286
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
41%
Improvement Value:$286,100
59%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,718+5.5%
2024$10,156+4.5%
2023$9,720+2.1%
2022$9,523-2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 243, Page 530NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/15/2009

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 8568, Page 597Recorded4/16/2003

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8280, Page 646Recorded6/13/2000

Property Built

Built

Year Built: 1937