Skip to content

413 Jersey AveFairview, NJ 07022

Built 1937

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block414
Lot45
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
32%
Improvement Value:$430,200
68%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,943+5.8%
2024$13,177-2.2%
2023$13,471+2.8%
2022$13,108+42.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 3673, Page 889Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 1254, Page 1324NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1937