Skip to content

444a Jersey Ave.Fairview, NJ 07022

Built 2003

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block416
Lot6
QualifierC000A
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
37%
Improvement Value:$340,100
63%
Total Assessment$540,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,021+5.6%
2024$11,386+3.3%
2023$11,027-2.7%
2022$11,331+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8611, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 2003