Skip to content

Jersey AveFairview, NJ 07022

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block416
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
75%
Improvement Value:$12,200
25%
Total Assessment$49,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,143+3.2%
2024$1,108-6.9%
2023$1,190-3.6%
2022$1,234-19.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0