Skip to content

706 Fairview AvenueFairview, NJ 07022

Built 1963

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block601
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class47
Description2S-B
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
32%
Improvement Value:$414,500
68%
Total Assessment$613,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,471+7.3%
2024$12,556-0.4%
2023$12,604+1.9%
2022$12,369-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963