Skip to content

170 Maple StFairview, NJ 07022

Built 2002

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block602
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage4,124
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,500
21%
Improvement Value:$926,500
79%
Total Assessment$1,172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,313+5.5%
2024$24,946-0.9%
2023$25,162+3.3%
2022$24,364+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2002