Skip to content

224 5th StFairview, NJ 07022

Built 1999

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block315
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage4,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
25%
Improvement Value:$727,900
75%
Total Assessment$974,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,066+5.4%
2024$20,926+1.0%
2023$20,724-1.2%
2022$20,970-5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft4,160DeedBook 4807, Page 1481NU CodeFamily (1)Recorded9/14/2022

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,972DeedBook 8155, Page 891NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/26/1999

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft2,297DeedBook 8072, Page 486NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/8/1998