Skip to content

Industrial Ave(Block 603 Lot 17)Fairview, NJ 07022

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 16, 2004

Property Information

Block603
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
ZoningI
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
55%
Improvement Value:$27,200
45%
Total Assessment$60,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,388+3.9%
2024$1,336+12.1%
2023$1,192-4.2%
2022$1,244+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8705, Page 522

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 8631, Page 631Recorded11/10/2003

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 8216, Page 443