Skip to content

33 Spruce StFairview, NJ 07022

Built 1955

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block704
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,114
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,100
44%
Improvement Value:$364,800
56%
Total Assessment$646,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,445+0.9%
2024$14,310+10.4%
2023$12,968+0.8%
2022$12,860-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 4656, Page 1733Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 8708, Page 556Recorded7/29/2004

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

DeedBook 8643, Page 968Recorded12/19/2003

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 8011, Page 673Recorded10/9/1997

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft11DeedBook 7633, Page 543NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/7/1993

Property Built

Built

Year Built: 1955