Skip to content

98 Elm AveFairview, NJ 07022

Built 1955

Last Sale Price
$395,500
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block704
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,163
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,500
56%
Improvement Value:$217,300
44%
Total Assessment$497,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,091+6.1%
2024$10,457+1.9%
2023$10,258+0.3%
2022$10,232-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,500

From:

To:

Sq Ft2,163DeedBook 4109, Page 1981NU CodeFamily (1)Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955