Skip to content

689 Probst AveFairview, NJ 07022

Built 1932

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block716
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SFR-1CG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,260
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,800
59%
Improvement Value:$141,300
41%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,459+2.3%
2024$7,290+0.7%
2023$7,239-0.1%
2022$7,247-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,260DeedBook 5639, Page 245Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft16DeedBook 7655, Page 232Recorded12/3/1993

Property Built

Built

Year Built: 1932