Skip to content

98 Cedar StGarfield, NJ 07026

Apartment

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 21, 2011

Property Information

Block103
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings4
Zoning4
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
35%
Improvement Value:$263,900
65%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,478+1.7%
2024$13,252+8.4%
2023$12,230+2.2%
2022$11,964+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 870, Page 768

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 7851, Page 169

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 78516, Page 169

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7146, Page 372