Skip to content

95 Chestnut StGarfield, NJ 07026

Built 1960

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block103
Lot47
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,670
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
31%
Improvement Value:$289,600
69%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,002+1.7%
2024$13,767+8.4%
2023$12,705+2.2%
2022$12,429+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 3331, Page 2018Recorded8/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 7755, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1960