Skip to content

113 Chestnut StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block103
Lot55
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,300
48%
Improvement Value:$147,700
52%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+1.7%
2024$9,318+8.4%
2023$8,600+2.2%
2022$8,412+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 7602, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1920