Skip to content

190 Wessington AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block113
Lot79
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning1
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
54%
Improvement Value:$83,600
46%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,017+1.7%
2024$5,916+13.6%
2023$5,209-2.5%
2022$5,340+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 4197, Page 940Recorded6/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920