Skip to content

43 Cedar StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 23, 2003

Property Information

Block86
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage882
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
57%
Improvement Value:$89,200
43%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,994+1.7%
2024$6,877+8.4%
2023$6,347+2.2%
2022$6,208+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8604, Page 612Recorded8/13/2003

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 7650, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1920