Skip to content

182 Chestnut StGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Date
Nov 28, 2014

Property Information

Block117
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,300
50%
Improvement Value:$137,500
50%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,137+1.7%
2024$8,983+8.4%
2023$8,291+2.2%
2022$8,110+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 1820, Page 2389Recorded12/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 7510, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1922