Skip to content

126 Sampson StGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Dec 3, 2004

Property Information

Block117
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
36%
Improvement Value:$174,400
64%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,157+1.7%
2024$9,003+8.4%
2023$8,309+2.2%
2022$8,128+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

DeedBook 8772, Page 939Recorded1/20/2005

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 7142, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1922