Skip to content

276 Outwater LaneGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2023

Property Information

Block127
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
44%
Improvement Value:$154,100
56%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,237+1.7%
2024$9,082+8.4%
2023$8,382+2.2%
2022$8,199+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922