Skip to content

63 Midland AveGarfield, NJ 07026

Built 1900

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block12
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage2,128
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
36%
Improvement Value:$171,300
64%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,967+1.7%
2024$8,816+8.4%
2023$8,136+2.2%
2022$7,959+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 1305, Page 2048

Property Built

Built

Year Built: 1900