Skip to content

34 Midland AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block13
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage2,823
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
32%
Improvement Value:$198,300
68%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,794+1.7%
2024$9,630+8.4%
2023$8,887+2.2%
2022$8,693+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,823DeedBook 1503, Page 2194Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$57,050
DeedBook 7973, Page 117

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 7862, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1920