Skip to content

50 Marsellus PlGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block16
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF3G
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage1,818
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
44%
Improvement Value:$146,100
56%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,646+1.7%
2024$8,501+8.4%
2023$7,846+2.2%
2022$7,675+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920