Skip to content

54 Bloomingdale AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block29
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage1,816
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
33%
Improvement Value:$150,300
67%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,485+1.7%
2024$7,359+8.4%
2023$6,792+2.2%
2022$6,644+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 9135, Page 390Recorded8/24/2006

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

DeedBook 8307, Page 346Recorded9/15/2000

Property Built

Built

Year Built: 1920