Skip to content

87 Hobart PlGarfield, NJ 07026

Built 1923

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block16
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage1,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
22%
Improvement Value:$242,200
78%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321+1.7%
2024$10,148+8.4%
2023$9,366+2.2%
2022$9,161+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 2763, Page 720Recorded10/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1923