Skip to content

17 Somerset StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Date
Sep 28, 2007

Property Information

Block28
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
29%
Improvement Value:$166,200
71%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,845+1.7%
2024$7,714+8.4%
2023$7,119+2.2%
2022$6,964+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 8222, Page 515Recorded11/5/1999

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7824, Page 62

Property Sale

Sale
$104,500
DeedBook 6901, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1920