Skip to content

264 River DrGarfield, NJ 07026

Built 1965

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block28
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings4
Zoning4
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
15%
Improvement Value:$401,200
85%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,827+1.7%
2024$15,562+8.4%
2023$14,362+2.2%
2022$14,049+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 8805, Page 195Recorded4/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1965