Skip to content

105 Lincoln PlGarfield, NJ 07026

Built 1910

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 24, 2003

Property Information

Block36
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
34%
Improvement Value:$160,900
66%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+1.7%
2024$8,052+8.4%
2023$7,431+2.2%
2022$7,269+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 8604, Page 846Recorded8/13/2003

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8267, Page 917

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8267, Page 917

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7351, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1910