Skip to content

148 Farnham AveGarfield, NJ 07026

Built 1955

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Mar 18, 2003

Property Information

Block44
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
49%
Improvement Value:$132,300
51%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,616+1.7%
2024$8,472+8.4%
2023$7,818+2.2%
2022$7,648+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

DeedBook 8560, Page 626Recorded3/20/2003

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8310, Page 918Recorded10/2/2000

Property Built

Built

Year Built: 1955