Skip to content

117 Farnham AveGarfield, NJ 07026

Built 1965

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block45
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,582
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,300
31%
Improvement Value:$258,800
69%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,584+1.7%
2024$12,373+8.4%
2023$11,419+2.2%
2022$11,170+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 5263, Page 1000Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 7254, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1965