Skip to content

135 Farnham AveGarfield, NJ 07026

Built 1960

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block45
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
31%
Improvement Value:$261,200
69%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,681+1.7%
2024$12,468+8.4%
2023$11,506+2.2%
2022$11,256+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 5272, Page 1977Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 439, Page 788

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

DeedBook 8844, Page 66Recorded7/20/2005

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7405, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1960