Skip to content

22 Grand StGarfield, NJ 07026

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block53
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
38%
Improvement Value:$133,600
62%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,198+1.7%
2024$7,077+8.4%
2023$6,531+2.2%
2022$6,389+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910