Skip to content

113 Willard StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block75
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,137
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
33%
Improvement Value:$255,900
67%
Total Assessment$381,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,731+1.7%
2024$12,517+8.4%
2023$11,552+36.7%
2022$8,451+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,137DeedBook 3896, Page 41Recorded1/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920