Skip to content

232 Palisade AveGarfield, NJ 07026

Industrial

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Aug 31, 2011

Property Information

Block78
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
38%
Improvement Value:$232,500
62%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,514+1.7%
2024$12,304+8.4%
2023$11,355-4.2%
2022$11,848+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$257,500
DeedBook 833, Page 265