Skip to content

212 Cambridge AveGarfield, NJ 07026

Built 1910

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Feb 22, 1993

Property Information

Block79
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
45%
Improvement Value:$129,400
55%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,892+1.7%
2024$7,760+8.4%
2023$7,161+2.2%
2022$7,005+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 7591, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1910