Skip to content

6 Orchard StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block82
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
32%
Improvement Value:$196,800
68%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,621+1.7%
2024$9,459+8.4%
2023$8,730+23.1%
2022$7,094+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 3953, Page 685NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 2335, Page 1876Recorded8/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920