Skip to content

23 Cedar StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block86
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
37%
Improvement Value:$183,800
63%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,681+1.7%
2024$9,518+8.4%
2023$8,784+2.2%
2022$8,593+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 1141, Page 2223

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 8374, Page 891NU CodeFamily (1)Recorded6/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1920