Skip to content

190 Pierre AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block86
Lot60
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
51%
Improvement Value:$92,200
49%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,060+1.8%
2024$5,954+8.7%
2023$5,476+2.3%
2022$5,351+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920