Skip to content

34 Cedar StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 11, 2018

Property Information

Block87
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,556
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
28%
Improvement Value:$323,500
72%
Total Assessment$449,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,010+1.7%
2024$14,758+8.4%
2023$13,620+2.2%
2022$13,323+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,556DeedBook 2853, Page 2235Recorded2/1/2018

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9479, Page 201Recorded1/14/2008

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8984, Page 264NU CodeTitle correction (4)Recorded12/30/2005

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7701, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1920