Skip to content

46 Cedar StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$408,777
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block87
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
34%
Improvement Value:$178,400
66%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,020+1.7%
2024$8,869+8.4%
2023$8,185+2.2%
2022$8,006+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$408,777

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 2463, Page 2407Recorded12/9/2016

Property Sale

Sale
$552,000

From:

To:

DeedBook 9194, Page 254Recorded11/16/2006

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9060, Page 443Recorded4/21/2006

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 8793, Page 121Recorded3/23/2005

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8519, Page 31Recorded10/15/2002

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8335, Page 560Recorded1/2/2001

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7022, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1920