Skip to content

26 Cedar StGarfield, NJ 07026

Built 1910

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
May 24, 2001

Property Information

Block87
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SB2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,400
42%
Improvement Value:$179,500
58%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+1.7%
2024$10,069+8.4%
2023$9,293+2.2%
2022$9,090+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

DeedBook 8379, Page 313Recorded7/9/2001

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 7552, Page 826

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 7208, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1910