Skip to content

14 Cedar StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block87
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,900
50%
Improvement Value:$121,000
50%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+5.0%
2024$7,654+12.6%
2023$6,794+2.4%
2022$6,635+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920