Skip to content

44 Irving PlGarfield, NJ 07026

Built 1968

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block92
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,332
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
21%
Improvement Value:$396,800
79%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,665+1.7%
2024$16,385+8.4%
2023$15,122+2.2%
2022$14,792+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft3,332DeedBook 4480, Page 1648NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968