Skip to content

26 Irving PlGarfield, NJ 07026

Built 2020

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block92
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,550
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
20%
Improvement Value:$502,900
80%
Total Assessment$627,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,953+1.7%
2024$20,601+8.4%
2023$19,013+2.2%
2022$18,598+412.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft4,550DeedBook 3895, Page 530NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

DeedBook 2059, Page 1089Recorded9/25/2015