Skip to content

199 Mac Arthur AveGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block94
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
42%
Improvement Value:$119,600
58%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,911+1.7%
2024$6,795+8.4%
2023$6,271+2.2%
2022$6,134+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 2353, Page 961Recorded8/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1922