Skip to content

257 Mac Arthur AveGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2015

Property Information

Block97
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning1
Sq Footage1,078
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
68%
Improvement Value:$54,400
32%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,673+1.7%
2024$5,578+8.4%
2023$5,148+2.2%
2022$5,035+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1134, Page 584

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8745, Page 32Recorded11/9/2004

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 8697, Page 139Recorded7/8/2004

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7891, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1922