Skip to content

192 Malcolm AveGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 10, 2005

Property Information

Block97
Lot80
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
40%
Improvement Value:$184,900
60%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+1.7%
2024$10,171+8.4%
2023$9,387+2.2%
2022$9,182+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8783, Page 650

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8669, Page 941

Property Sale

Sale
$125,900
DeedBook 7870, Page 98

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7099, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1922