Skip to content

17 Mac Arthur AveLodi, NJ 07644

Built 1942

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block276
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
46%
Improvement Value:$196,200
54%
Total Assessment$361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,107+2.3%
2024$11,833-0.9%
2023$11,938+0.6%
2022$11,865+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$433,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 2418, Page 1888Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 1688, Page 1808NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/16/2014

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

DeedBook 7977, Page 501Recorded6/10/1997

Property Built

Built

Year Built: 1942