Skip to content

1 Short StLodi, NJ 07644

Built 1942

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 19, 1990

Property Information

Block277
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
50%
Improvement Value:$133,000
50%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+2.3%
2024$8,714-0.9%
2023$8,791+0.6%
2022$8,738+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7385, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1942