Skip to content

34 Monroe StLodi, NJ 07644

Built 1941

Last Sale Date
Sep 3, 2069

Property Information

Block47
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,243
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,800
51%
Improvement Value:$197,000
49%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,435+2.3%
2024$13,130-0.9%
2023$13,246+0.6%
2022$13,166+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$511,100

From:

To:

Sq Ft1,913DeedBook 8651, Page 496NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 1941