Skip to content

149 Grove StLodi, NJ 07644

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2003

Property Information

Block47
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
49%
Improvement Value:$196,000
51%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,872+2.3%
2024$12,580-0.9%
2023$12,691+0.6%
2022$12,614+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 8656, Page 917NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/5/2004

Property Built

Built

Year Built: 1939